איך יודעים אם הילד עבר התעללות בגן?

 

בעשור האחרון, מתגלים לנגד ענינו ההמומות, יותר ויותר מקרי התעללות בילדים בתוך גני ילדים. אותם גנים שאמורים להיות המקום הבטוח ביותר והנעים ביותר, עבור היקרים לנו מכל.

מצלמות אבטחה, ילדים שמראים סימנים פיזיים או רגשיים קשים, ודיווח של עובדים בפעוטונים וגנים: מובילים לא פעם לתגליות הקשות, שמעיקות מאד על מי ששומע על כך, ומחריבות את עולמם של הורים לילדים שעברו התעללות. בכך, הופך הצורך לעקוב אחר ההתנהלות בגן הילדים לגדול יותר, כמו גם שמחאות ההורים דורשות יותר פיקוח, סינון קפדני של גננות וסייעות, התקנת מצלמות אבטחה וציוד ניטור ותיעוד בגנים.

איך אפשר לזהות סימנים לכך שהילד עבור התעללות?

לאחרונה המודעות כלפי התעללות בגני הילדים עלתה, ולו בשל מקרים רבים ומצערים שהתרחשו. בעקבות הצתת ביתה של הגננת מראש העין, ניתן דגש רב לדרך בה פועלים נגד גננות או סייעות מתעללות, בעוד שישנם הורים שגינו את ההצתה, וישנו ציבור שתומך בכך. כדי לא להגיע לסיטואציות כאלה, ובטח שכדי למנוע התעללות בילדים – חשוב לעקוב אחר סימנים שמראים כי משהו לא טוב קורה בגן הילדים. בין הסימנים שצריך לתת עליהם את הדעת:

סימנים כחולים, כוויות, פציעות ונשיכות

זה נכון, כאשר הילדים נמצאים בחברת ילדים אחרים, לא ניתן תמיד לשלוט על האינטראקציה ביניהם. בעולם הילדים, החבר הטוב ביותר הופך ברגע, לאויב מר, עמו רבים ולו מרביצים. סימנים כחולים, נשיכות ושריטות עלולים להגרם מאלימות בין הילדים. אך תמיד חשוב לחקור את הנושא, להבין מה אירע על ידי תשאול צוות הגן, בעוד שמומלץ לתשאל את הילד בצורה עדינה ולא מאיימת, לגבי האירוע.

מצב רוח ירוד

מלבד סימנים חיצוניים, גם מצב רוח ירוד, בכי, כעס והתקפי זעם אצל ילדים, שלא היו קיימים בעבר, צריכים להדאיג. זאת לא רק ברמת הגננות וההתנהלות בגן. אם ילדכם חווה רוב הזמן התקפי זעם, אם הוא בוכה המון, לא שקט ועצוב – חשוב לטפל בנושא ולפנות אל פסיכולוגיים שיעזרו לטפל בילדכם, ובד בבד יסייעו להבין מהי הסיבה להתנהגותו ולמצב רוחו הירוד.

עצירת התפתחות, פחד פתאומי וקפאון

ילדים הם עם עליז ושמח ביותר, בעוד שילד שההתפתחות שלו נורמטיבית, מבלה את רוב שעותיו בחקירת עולמו ובחקר הסביבה. אם ההתפתחות של הילד נעצרה, אם הוא מסרב לזוז, קופא במקום או מתנהג בצורה לא אופיינית: חשוב לתת על כך את הדעת, ולנסות להבין מה מקור הבעיה. כמובן שפנייה אל רופא ילדים ואבחון פסיכולוגי, יהיו נחוצים.

היגיינה גרועה

ילדים שעוברים התעללות בגן, הם כאלה שבין היתר לא ניתנת להם תשומת לב על ידי צוות הגן. בכך ניתן להבחין אם החיתול אינו מוחלף, אם הילד מלוכלך או מוזנח באופן משמעותי.

סימנים חשודים והפרשות מאיברי המין

התעללות פיזית יכולה להפוך, למרבה האימה, גם להתעללות מינית. לכן, במידה וישנו דימום או הפרשות לא מוכרות מאיברי המין: חשוב מיד לפנות לרופא הילדים וכמובן למשטרה. פנייה לגורמים מקצועיים, לרשויות החוק והאכיפה – יסייעו לכם לטפל בנושא ובחשדות שלכם, באופן מידי. ואף יעצרו וימנעו התעללות בילדים נוספים.

 

התעללות בילדים בגנים מעסיקה הורים רבים, ולא בכדי. ריבוי המקרים ומסכת ההתעללויות שהתגלו לאחרונה, מובילים את ההורים לבקש מהרשויות להתקין מצלמות בגני הילדים, ואף יש הורים שלוקחים את הפתרון לידיים – ומניחים מכשירי הקלטה בתיקי הילדים. על הרשויות להתעשת במהרה ולטפל בסוגייה, ואתם ההורים – היו קשובים וערניים, ואם יש סממן שמעלה את חשדכם – בדקו זאת לעומק.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות