איך לפתח את הבטחון העצמי של הילדים?

לא מעט ילדים סובלים מביטחון עצמי נמוך, מה שמונע מהם לחלום בגדול וליזום תהליכים במהלך החיים. פיתוח ביטחון עצמי הוא חיוני, בייחוד כאשר הילדים עדיין צעירים והאופי שלהם מתפתח משנה לשנה. כיצד תוכלו לפתח את הביטחון העצמי של ילדיכם? ריכזנו מידע חשוב וטיפים שימושיים.

 

פעילות ספורטיבית

אם יש תחום שמסייע להעלאת הביטחון באופן ניכר, הלוא מדובר בכל תחומי הספורט, שהרי הילדים לומדים כיצד לפתח את כישוריהם החברתיים, מצליחים לבצע פעילויות מורכבות וחווים חוויות שתורמות לפיתוח הביטחון העצמי באופן משמעותי. מלבד המשחקים הקבוצתיים כמו כדורגל, כדורעף, טניס, כדורסל וכו', נדמה שגם רכיבה על אופניים או על קורקינט עשויה להועיל, ולו בשל תחושת ההצלחה שמביא עמו התרגול. תוכלו ללמד לרכב על קורקינט, ואף ניתן לשתף פעולה עם הורים נוספים מהכיתה של הילדים, כך הם יוכלו לרכב יחדיו וליהנות מזמן איכות משותף כמו גם הרחבת מעגל החברים.

נוסף לכך, כדאי לרשום את הילדים לחוג ספורטיבי מכל סוג שהוא, ולו כדי להנחיל הצבת מטרות ועמידה ביעדים. מעבר לזה, ביצוע פעילות גופנית עשוי למנוע השמנת יתר, ומדובר כמובן בפעילויות שתורמות לבריאות הגוף באופן ניכר.

 

יחס אישי

כדי להעצים את הביטחון העצמי של הילד, חשוב להעניק לו יחד אישי, ולתת תשומת לב גם לדברים הקטנים. חשוב להראות לו שאנחנו גאים בו על התהליכים שהוא עובר, מחזקים אותו ברגעי ההצלחה, ומעודדים ברגעי הכישלון. יחס אישי מההורים מאפשר לילד לפתח את הביטחון שלו, ולהיות בטוח בעצמו בפעולות ומשימות שהוא מבצע – גם אם הוא חושש מהן.

יחד עם זה, חשוב לגרום לילד להרגיש שהוא מועיל, הן מבחינה אישית והן מבחינה חברתית. תנו לו להרגיש שהוא חיוני במשפחה (ניתן לעשות זאת על ידי משימה קבועה כמו סידור הצעצועים, כמובן בליווי משפטים כמו "זה מאוד עוזר שאתה עושה את זה", "איזה כיף שאתה עוזר לנו" וכו'), שהוא מוערך ושאוהבים אותו. כל אלה עשויים להוביל לשינוי ניכר בביטחון העצמי שלו.

 

כמה טיפים חשובים:

  • כשהילדים מעלים רעיונות חדשים, נסו להעצים אותם ולקבל את הרעיונות הייחודיים שלהם.
  • שתפו את הילדים בקבלת החלטות, ובייחוד בדברים שנוגעים אליהם כמו איזו עוגה יקבלו ליום ההולדת ואיפה תטיילו בחפש הגדול.
  • חזקו את הילדים בעת כישלון, ונסו לנתח איתם את המקרה על מנת שיוכלו להצליח בפעם הבאה. פה תוכלו להסביר להם שההצלחות שלהם תלויות בהם, במאמץ ובהתקדמות האישית שלהם.
  • למדו את הילד שהתהליך חשוב יותר מהתוצאה, כך תוכלו לגרום לו להשקיע בתהליכים וללמוד כיצד להגיע למטרותיו.

 

חיזוק הביטחון העצמי של הילדים הוא בין הדברים החשובים ביותר שיש לדאוג להם. ילדים שגדלים עם היעדר ביטחון עצמי עשויים להיות מבוגרים חסרי ביטחון, מה עלול לפגוע בתהליכי ההתקדמות האישיים שלהם. נסו להעצים את ילדיכם ככל הניתן על מנת להקנות להם ביטחון עצמי גבוה.

 

 

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות