סיבות ודרכי טיפול לאסטמה של העור אצל תינוקות

אסטמת עור בילדים היא מחלה נפוצה באופן מפתיע. היא הכי שכיחה בילדים לפני גיל 18 ובעיקר בתינוקות. מכון הסטטיסטיקה מצא כי למעלה מ-13% מכלל הילדים מתחת לגיל 18 חלו באסטמה של העור במהלך ילדותם או במהלך גיל ההתבגרות, ויותר מ-90% מכלל חולי אסטמת העור חווים את המחלה לראשונה לפני גיל 5. הסיבות והטיפולים למצב הזה מגוונים למדי, לכן הבאנו עבורכם מגוון סיבות (כגון סבירות גנטית והשפעות חיצוניות) ודרכי טיפול כמו השריה באמבטיות טיפוליות, קרמים למניעת יובש וחדרי מלח המקובלים על רוב המומחים.

למה זה קורה ואיך מטפלים בזה?

מה הם הטיפולים המומלצים למחלה?

תחילה נציין כי לא ניתן לרפא את המחלה באופן אקטיבי. היא אכן נעלמת ברוב המקרים בגיל מסוים, אך יש דרכים לטפל ולהקל על התסמינים. דרך יעילה מאוד היא שהייה בחדרי מלח, חדר מלח יכול לסייע בשתי מערכות, גם לטפל בזיהומים קיימים וגם לסייע לעור לספוג לחות ולמנוע נגעים חדשים, מידע נוסף תמצאו באתר saltrooms.co.il. דרכים נוספות כוללות שמירה על לחות העור על ידי שימוש בקרמים היפו אלרגניים להזנת העור על בסיס יומי, השרייה באמבטיות צמחי מרפא, קירור העור ומניעת גירודים. במקרים קיצוניים של נגעים פתוחים ודלקתיים הרופא ייתן טיפול אנטיביוטי ומשחות המכילות סטרואידים, אותן יש להקפיד למרוח באופן קבוע עד לשלושה ימים לאחר החלמת הפצע. להורים המעדיפים להשקיע בטיפול מונע, מומלץ להתמיד באמבטיות צמחי מרפא, קרם לחות היפו אלרגני טוב וכמובן שהיה בחדרי מלחים, בכדי לא להגיע למצב בו התינוק יצטרך טיפול אנטיביוטי ומשחות סטרואידים.

סיבות ודרכי טיפול - לאסטמה של העור אצל תינוקות 13.5.2020

אבל איך נוצרת אסטמת עור אצל תינוקות?

הגורם לאסטמת עור בתינוקות אינו חד משמעי, כמו כן לכל מקרה סיבות ייחודיות משלו. הסיכויים של התינוק לחלות באסטמה של העור גדלים כאשר יש היסטוריה משפחתית של אקזמה, אסטמה, או מחלות אוטואימוניות. אך גורמים סביבתיים גם כן מהווים פאקטור משמעותי בהגדלת סיכויי התינוק לחלות במחלה. המחלה מתאפיינת בנגעים אדומים בעור באזורים שונים, כאשר בגיל הינקות הנגעים אופייניים יותר באזור הסנטר והלחיים. אסטמה של העור היא בעצם כשל העור בתפקודו העיקרי, שהוא שימוש כמחיצה עם הסביבה, ויכולתו לשמר לחות. העור הופך אדמומי, יבש, נגוע ומגרד, ובהיעדר טיפול מתאים, יכול ממש לגרום לפצעים פתוחים ומוגלתיים. מומחים מאמינים כי אחת הסיבות לאסטמת העור בתינוקות היא כישלון המערכת החיסונית, אשר גורם לעור לאבד מיכולתו לשמר לחות ובכך פוגע בתפקודו כמחיצה יעילה.

מחקרים רבים מראים כי יש גם קשר ישיר בין גורמים חיצוניים וסיכויי התינוק לחלות במחלה זו, כגון רמת הלחץ שחוותה האם בזמן ההיריון, או כמו ריכוז גבוהה של מרכיבים זיהומיים באוויר וסביבת התינוק, כגון פחמן חד חמצני, אמוניה, פורמלדהיד, עופרת ואוזון.

 

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות