בדיקת nipt: מה זה אומר – ומה חשוב לדעת לפני שעושים אותה?

חלק בלתי נפרד מתהליך הכניסה להריון כולל גם בדיקות תקופתיות שנועדו לסייע לטובת גילוי של מומים או מחלות בעובר. בעשור החולף עולם הרפואה ביצע צעדים דרמטיים בשביל להפחית את הסיכון להפלה או נזק לעובר או לאם, וזאת על ידי פיתוח של בדיקות דם פשוטות. אחת מהבדיקות הללו היא בדיקת nipt אשר נחשבת לבדיקה מתקדמת מאוד שנועדו לאבחן DNA חופשי שעובר מהאם לעובר שבעזרת פענוח המתבצע אצל מעבדה ניתן לגלות תסמונות כמו למשל תסמונת דאון או תסמונת אחרות, עוד במהלך ההיריון. הבדיקה הומצאה בסוף שנות ה-90 והיא מבוססת על טכנולוגיה מתקדמת ופורצת דרך שאפשרת לבחון את העתקי ה DNA  ובהתאם לכך לקבוע בסיכוי גבוה האם מדובר בעובר עם מום. מה חשוב לדעת לפני שעושים אותה? להלן כל הפרטים.

מה היתרון של הבדיקה הזו?

היתרון של הבדיקה הזו היא קודם כל ביצוע של בדיקה ברמת וודאות גבוהה יותר להיתכנות של מומים בעובר, כמו למשל תסמונת דאון או תסמונות אחרות. בנוסף,  ניתן לאבחן הפרעה כרומוזומליות לצד הפרעות ספציפיות שבהן יש מקטעים קטנים שחסרים כמו למשל תסמונת ג'ורג' ועוד. מדובר בתסמונות שיש להן השפעה דרמטית על ההתפתחות התקינה של העובר, ועל כן בדיקה זו מתאימה לכל סוגי ההיריון – החל מהריון מרובה עוברים ועד להיריון מבחנה. קבלת החלטה לגבי ביצוע בדיקת nift במהלך ההיריון צריך להתבצע בהתאם להתייעצות עם הרופא המטפל ותוך שימת דגש על פירוט של מחלות גנטיות שקיימות במשפחה, וזאת מתוך מטרה לדייק את הבדיקה ובהתאם לכך להוביל לקבלת תוצאות שיכולות בין היתר להשפיע על קבלת ההחלטה האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו.

מדובר בקדמה טכנולוגית פורצת דרך בעבור נשים בהריון אשר חוששות מביצוע של בדיקות כמו למשל בדיקת מי שפיר, וזאת בשל היכולת לשלוח את הדם למעבדה המתמחה בתחום המשתמשת במכשור מתקדם בשביל לפענח את הצירוף הגנטי ובהתאם לכך לספק תוצאות מהימנות.

 

 

בדיקות להתפתחות התינוק – חלק בלתי נפרד מתהליך ההריון

אם עד לפני מספר שנים מספר הבדיקות שנערכו לטובת התפתחות התינוק עוד בבטן הייתה קטנה למדי, כיום ישנן שורה ארוכה של בדיקות שנמצאות במסגרת של סל הבריאות אבל גם במסגרת הרפואה הפרטית המתמקדת בביצוע של בדיקות נרחבות, לטובת איתור של מומים שיכולים להשפיע לא רק על חייו של התינוק אלא על החיים של כל בני המשפחה. במדריך הבא תמצאו את הצ'ק ליסט המלא לבדיקות, כל זאת מתוך מטרה לנצל את הטכנולוגיה ואת הרפואה המתקדמת לטובת שלומו של העובר אבל גם של התינוק. בדיקת nift היא כאמור בדיקה חדשנית אותה מבצעים בשבועות הראשונים להיריון והיא מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם כהורים לעתיד לדאוג לבריאות העובר שלכם.

בדיקות דם – פיתוח פורץ דרך

פרצת הדרך בדמות של בדיקת nift לגילוי מומים בעובר מצטרפת לשורה ארוכה של בדיקות היריון שאותן מבצעים במסגרת ההיריון. אם מדובר בהריון בסיכון או בהריון שבו ידוע מראש כי יש רקע גנטי לתסמונת במשפחה, התייעצות עם הרופא היא קריטית לטובת הביצוע שלה ופענוח מהיר שיוביל לקבלת החלטות בנוגע להמשכו. כאמור, אין מדובר בבדיקה המסכנת את מהלך ההיריון מאחר והיא לא פולשנית אלא מתבצעת באמצעות לקיחה של דם.

לסיכום

כהורים לעתיד אתם רוצים לדאוג כבר עכשיו לבריאות של העובר. על כן, ביצוע של בדיקת nift מהווה הזדמנות להצטרף לקדמה הטכנולוגית אשר מאפשרת לבצע בדיקת דם פשוטה, לטובת גילוי של מומים ותסמונת בעובר, ללא סיכון להריון ועם שימת דגש על פענוח מהיר ומדויק.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות