משחקי חשיבה והתפתחות: למה זה כל כך חשוב?

בתור הורים לילדים, אתם וודאי מעוניינים להעניק לילדים שלכם את הטוב ביותר, החל מחינוך איכותי וערכים ועד למשחקים וצעצועים. ובכן, בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת ברכישת משחקי חשיבה לפעוטות, וזה בהחלט לא מפתיע: הרי מדובר באלמנט שמשלב ערכים לימודיים ומשחקים יחדיו. אז מדוע כל כך חשוב לרכוש לילדים משחקי חשיבה וכיצד הם מסייעים להתפתחותם? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהם משחקי חשיבה?

משחקי חשיבה הם משחקים ייחודיים שמטרתם לפתח את המיומנויות הקוגניטיביות של הילד, ולהקנות לו מגוון כישורים, בין אם מדובר בריכוז, שימוש בהיגיון, חשיבה יצירתית, ניסוי וטעיה ואפילו סבלנות. המשחקים הללו יכולים להגיע בכל צבע ובכל צורה, כשכיום יש שלל משחקי חשיבה איכותיים שמתאימים לגילים שונים. המשחקים למעשה מאפשרים לילדים לפתח אסטרטגיה מסוימת על מנת לצלוח את המשחק או לחלופין, מהווים אמצעי לרכישת מיומנויות חשיבה שונות.

איך המשחקים תורמים להתפתחות?

משחקי חשיבה מהווים כלי נהדר לפיתוח מיומנויות קוגניטיביות בקרב ילדים, כשבעת רכישת המשחקים הללו, חשוב לוודא שהם מותאמים לגילו של הילד. למשל משחקי חשיבה לגיל 3 חייבים להיות חופפים לשלבי ההתפתחות של הפעוט ולאתגר אותו מבחינה מחשבתית, על מנת לבחון את דרכי ההתמודדות שלו עם האתגר שמונח לפניו. גם אם הילד מתקשה לשחק במשחק, הרי שחשוב לאפשר לו להמשיך ולנסות – לבסוף הוא ימצא את הפתרון האידיאלי ביותר, ויגיע אליו בכוחות עצמו.

משחקי החשיבה ללא ספק מסייעים להתפתחות הילדים, וישנה חשיבות משמעותית לרכישת המשחקים עוד בהיותם פעוטות. הסיבה היא פשוטה, בגילאים צעירים הבסיס להתפתחות העתידית נבנה, לכן חשוב להשקיע ברכישת מיומנויות קוגניטיביות על מנת לסייע לילד להתפתח באופן המיטבי. כשהילד חווה בגיל צעיר את החוויות הללו ומתנסה בשלל אתגרים קוגניטיביים, הוא מאמן את המוח ויוצר את התשתית ההתפתחותית שלו. לפיכך, משחקי התפתחות לתינוקות כמו גם משחקי חשיבה לפעוטות, קיבלו מקום של כבוד ברשימת המשחקים הנפוצים ביותר בקרב ילדים.

מלבד כל המידע שצוין מעלה, כדאי למנות את היכולות והכישורים שהילדים זוכים לקבל ממשחקי החשיבה, כשבין היתר הם יכולים לפתח ולשפר את הזיכרון, להבין את המרחב והסביבה באופן מדויק יותר, לתכנן מהלכים ואסטרטגיות שונות, לפתח את החשיבה ולהפעיל שיקול דעת, לפתור בעיות ולקבל החלטות והרשימה עוד ארוכה. מכאן, שמשחקי חשיבה לתינוקות הם אלמנט חשוב ומשמעותי להתפתחותם.

אילו משחקים מומלץ לרכוש?

כאמור, רכישת המשחקים חייבת להיעשות בהתאם לגילו של הילד ורמת ההתפתחות שלו, כך תוכלו לשאוב מהמשחק את מלוא היתרונות. לגיל שנה ושנתיים למשל, מומלץ לרכוש משחקי חשיבה הכוללים צורות וצבעים, כלומר הילדים לומדים להשחיל צורות למקום הנכון ולזהות צבעים, מה שיעניק להם את היכולת לתפוס את הסביבה ולהבין אותה. כמו כן, כדאי לקנות משחקים מוזיקליים ורעשניים על מנת לגרות את חושיהם. נוסף לכך, משחקי חשיבה לגיל 3, הם מעט יותר מאתגרים וזאת בשל הרמה ההתפתחותית של הילד. כדאי לרכוש משחקים שיאפשרו לילדים להתנסות במיומנויות מוטוריות שונות תוך רכישת כישורים קוגניטיביים.

 

לסיכום, משחקי חשיבה מהווים אמצעי נהדר לרכישת מיומנויות קוגניטיביות בקרב ילדים, ומסייעים להתפתחותם החשיבתית והמוטורית. רכשו משחקי חשיבה איכותיים, שמתאימים לילדים וידידותיים לפעוטות, כך תוכלו להעניק לילדיכם את הטוב ביותר.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות