מדוע כדאי להוציא אזרחות פורטוגלית גם לילדים?

צאצאי יהודים שעזבו את פורטוגל או יהודים שגורשו ממנה, החל מסוף המאה ה-15, עשויים להיות זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית. זאת, במידה והם עונים לכמה תנאים, בהם גיל שהוא מעל 18 והיעדר עבר פלילי. גישה זו לקבלת אזרחות, הוא תוספת מיוחדת לחוק בקשת האזרחות הרגיל בפורטוגל ומדובר באפשרות שמוכרת כיום לרבים. ואכן, ישראלים רבים מתחילים בתהליך זה ולבסוף משיגים אזרחות של פורטוגל. אך מה לגבי הילדים? האם ומדוע כדאי, להוציא אזרחות פורטוגלית גם עבורם?

קיצור הליכים עתידיים

אם תידרש בעתיד אזרחות פורטוגלית לילדים, טיפול בכך כבר עכשיו, יחסוך להם זמן וטרחה. בין השאר, הם יידרשו להוכיח "זיקה לפורטוגל" וברור שאם יש להם הורים שטרחו וקיבלו אזרחות למדינה זו, הדבר מעיד על זיקה כזו. כמו כן, סביר שיהיו עוד אינדיקטורים ל"זיקה" מסוגים שונים, שההורים יכולים לתרום לתהליך האזרחות של ילדיהם. למשל – טיולים עם הילדים לפורטוגל או קשרי משפחה במדינה זו.

לימודים במחשבה לעתיד

אזרחות פורטוגלית פותחת בפני בעליה אפשרויות לימוד בכל רחבי האיחוד האירופי. מדובר בתועלת שימושית, אך היא שימושית במיוחד לצעירים. למבוגרים שבחבורה, זה עשוי להיות הרבה פחות משמעותי. כך שכדאי במיוחד לקדם זאת, עבור הילדים. כדאי לזכור, שלימודים באירופה הם אופציה טובה מאוד, בעיקר בלימודים אקדמיים. זאת, הן בזכות הקרבה הגיאוגרפית והן בזכות מבחר האוניברסיטאות הרחב והגדול, שרבות מהן וותיקות ואיכותיות מאוד.

להיות מכוסים מכל הבחינות

כמובן, אם מתכננים לעבור ולגור בפורטוגל, למשך זמן כזה או אחר, אזרחות מקומית לכל המשפחה תסייע בדרכים רבות. היא תהיה עדיפה על פני אזרחות רק לחלק מהמשפחה. נזכיר, כי מעמד של אזרח, שונה לרוב מבחינות רבות ומשמעותיות ממעמד של מי שהוא תושב בלבד. הבדלים אלה, מתבטאים במגוון האפשרויות הזמינות בפניו, בתחומים מרכזיים רבים כעבודה, לימודים, זכויות שונות, הטבות וכן הלאה.

מעט רקע

ישנן עוד כמה נקודות שחשוב לציין בהקשר זה, להשלמת התמונה. ילד שנולד להורים בעלי אזרחות פורטוגלית, אחרי שהם כבר קיבלו אזרחות זו, יקבל אוטומטית אזרחות פורטוגלית גם הוא. זאת, בשונה מילד שנולד לפני שהסתיים בהצלחה הליך הבקשה לקבלת אזרחות. בקשת אזרחות פורטוגלית על בסיס החוק המיוחד עבור יהודים, אפשרית רק מגיל 18. אחרת, יש צורך להגיש בקשה לקבלת אזרחות על פי החוק הרגיל בפורטוגל. במצב כזה, חייבים שההורה של אותו קטין יהיה בעל אזרחות פורטוגלית ובכל מקרה, מדובר בהליך הרבה יותר מסובך. מסיבה זו, עדיף לעתים לחכות שהילד יהיה בן 18 ואז ינסה את הליך בקשת האזרחות על פי החוק החדש.

לסיכום

אם נראה שאתם זכאים להוציא אזרחות פורטוגלית ואם אתם שוקלים לעשות זאת בפועל, כדאי לחשוב גם ובהקדם על השלכות הצעד עבור הילדים.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות